מציאות חדשה: מודריץ' ראוי לכדור הזהב

כבר 10 שנים שתואר "כדור הזהב" מתחלק בין מסי לרונאלדו, אבל הפעם הם פינו את הבמה למודריץ' ולאמבפה. השנה החלומית של קפטן קרואטיה הרוויחה לו מקום בין ענקי המשחק, הכישרון הצרפתי כבר נכנס להיסטוריה. ארבעה חודשים לפני ההכרזה, לנדב יעקבי יש זוכה

נדב יעקבי
נדב יעקבי  16.07.18 - 13:45
תחילת כתבה

בשנת 2007, כלומר לפני 11 שנה – נצח במושגי הכדורגל – זכה ב"כדור הזהב" קאקה, הכוכב הברזילאי של מילאן, שבינתיים פרש מכדורגל. מאז חלקו רק שניים את עשרת "כדורי הזהב" הבאים, ליאו מסי וכריסטיאנו רונאלדו. השליטה של השניים הללו בכדורגל העולמי בעשור האחרון הייתה מוחלטת. הם גם הוליכו בתקופה הזו את הקבוצות שלהם לשבע זכיות בליגת האלופות. לא היה אף שחקן שבאמת התקרב אל השניים הללו, שבמשך תשע שנים גם הפכו ליריבים ישירים בליגה הספרדית. כל "קלאסיקו" שנערך בתשע השנים הללו הפך מיד לדו-קרב אישי בין מסי לרונאלדו. יתר השחקנים כמעט ונשכחו. לעיתים נדמה היה שהכדורגל הפך להיות ספורט אישי ולא קבוצתי.

קיץ 2018 מביא כנראה לסיום עידן הדואופול הזה, ומכמה סיבות. ראשית המעבר של כריסטיאנו רונלדו ליובנטוס, שמעקר את הקלאסיקו מהיריבות הישירה בין השניים. נכון, יש מצב שהם ייפגשו פעם או פעמיים במהלך העונה הבאה בליגת האלופות, אבל סיכוי גדול שהם לא יתעמתו אפילו פעם אחת. שנית, המונדיאל הסתיים עבור שניהם מוקדם מהצפוי, כבר בשלב שמינית הגמר. ממש באותו יום, בהפרש של כמה שעות, ארגנטינה הודחה על ידי צרפת ופורטוגל הפסידה לאורוגוואי. רונאלדו אומנם סיים את המונדיאל עם ארבעה שערים, אבל פורטוגל כשלה. מסי הבקיע שער אחד בלבד בקמפיין הביזיוני של ארגנטינה.

אבל בכדורגל אין ואקום. כאשר כוכב אחד מפנה את הבמה, עולה ומטפס אליה כוכב חדש. ואת מקומם של מסי ורונאלדו תפסו נכון לעכשיו קיליאן אמבפה ולוקה מודריץ'. האחד נער בן 19, הסופרסטאר הבא של הכדורגל העולמי. והשני כבר בן 32, שלמרות גדולתו ככדורגלן לעולם לקח הרבה זמן עד שהכיר בכך. גמר מונדיאל 2018 הסתיים עם ניצחונו של אמבפה, שגם כבש, והפך לשחקן הצעיר ביותר מאז פלה בן ה-17 ב-1958, שמבקיע במשחק הגמר. מודריץ', הקפטן הקרואטי, אומנם הפסיד במשחק, אבל זכה בתואר השחקן המצטיין של המונדיאל. הוא כמובן שלא יתנחם בכך, אבל התואר הזה מציב אותו במקום הראוי לו, בין ענקי המשחק.

מודריץ', נזכיר, זכה השנה בליגת האלופות עם ריאל מדריד כשהיה אחד המצטיינים שלה העונה. אמבפה, לצערו, הסתפק עם פאריז סן ז'רמן רק בתארים המקומיים בצרפת. בליגת האלופות הוא הודח בשמינית הגמר ע"י... ריאל מדריד. אגב, מודריץ' סיים במקום החמישי במשאל של 2017, אחרי רונאלדו, מסי, ניימאר ובופון. אמבפה סיים במקום השביעי, המכובד מאוד עבור ילד בן 18 אחרי עונה ראשונה בבוגרים.

הבחירה בכדורגלן המצטיין של 2018 תתקיים רק בחודש דצמבר, אבל אפשר להניח שאמבפה, מודריץ' וגם אנטואן גריזמן הם כרגע שלושת המועמדים העיקריים לזכייה ב"כדור הזהב". גריזמן, נזכיר, כבש ארבעה שערים במונדיאל (אם כי שלושה מהם בפנדלים), נבחר למצטיין במשחק הגמר ועוד לפני כן הוליך את אתלטיקו מדריד לזכייה בגביע הליגה האירופית.

כמובן שעד הבחירה יש עדיין יותר מארבעה חודשים, שבהם לשחקנים הללו עוד יהיו לא מעט משחקים כדי להרשים את המצביעים, בליגות שלהם ובליגת האלופות. אולם צריך לזכור, בחודשים שנותרו לא יחולקו תארים משמעותיים. ובמרבית המקרים השחקנים שהצטיינו במונדיאל הם גם אלו שזכן ב"כדור הזהב". ב-1990 היה זה לותר מתיאוס, ב-1998 זינדין זידאן, ב-2002 רונלדו וב-2006 פאביו קנבארו. הרבה דברים עוד יכולים להשתנות עד חודש דצמבר, אולם כרגע התחושה היא שבפעם הראשונה יזכה כדורגלן קרואטי ב"כדור הזהב". והאמת? מגיע לו.

הדפס