הסבר: למה ספרד ראשונה ופורטוגל שנייה

שתי הנבחרות עם מאזן זהה בכל קריטריון, פרט לכמות הצהובים

דני פורת
דני פורת  21.06.18 - 00:11
תחילת כתבה

נבחרת ספרד גברה הערב (רביעי) 0:1 על איראן בקאזאן ועלתה למקום הראשון בבית ב'. לספרדים ארבע נקודות אחרי שני מחזורים, בדיוק כמו פורטוגל, כאשר הפרש השערים של השתיים זהה: 4 שערי זכות מול 3 שערי חובה. אז על פי מה נקבע המיקום?

לפי חוקי פיפ"א, אם שתי נבחרות או יותר נמצאות עם אותו מספר נקודות, יחס שערים, מספר שערים ומאזן פנימי שווה (נפרדו ב-3:3 ביניהן), הרי שהסעיף הבא מדבר על ניקוד הפייר פליי. כרגע ספרד ספגה צהוב אחד בלבד (בוסקטס מול פורטוגל), מול שניים של הפורטוגלים (אדריאן סילבה וברונו פרננדס מול ספרד), ולכן היתרון לנבחרת של היירו.

במחזור הבא הספרדים יפגשו את מרוקו, בעוד פורטוגל את איראן, ובהנחה ששתי הקבוצות תסיימנה באותה תוצאה בדיוק, ומאזן הצהובים-אדומים יהיה שווה, פיפ"א תאלץ לבצע הגרלה בין הנבחרות על המיקום הסופי, כאשר בקונסטלציה מסוימת (בהנחה ששתיהן יפסידו) אחת עלולה להישאר מחוץ למונדיאל.

מקרה כזה התרחש במונדיאל 1990, אז אירלנד והולנד סיימו את הבית עם שלוש תוצאות תיקו כל אחת ויחס שערים 2:2. פיפ"א ביצעה הגרלה שבה נקבע כי האירים יסיימו מעל ההולנדים. שתי הנבחרות בכל מקרה עלו לשלב הבא. האירים מהמקום השני, וההולנדים מהמקום השלישי.

הדפס