אירלנד תנקום בצרפת? ב-16:00: שמינית הגמר

היד של הנרי מרחפת מעל המשחק. דשאן: "אני נהנה לראות את פאייט"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  26.06.16 - 11:30
תחילת כתבה

צרפת תמשיך היום (ראשון, ב-16:00) את מסעה לעבר התואר לו אומה שלמה מתפללת אך בדרך צפויה לה משוכה לא פשוטה בכלל. אירלנד העפילה לראשונה בתולדותיה לשלב שמינית הגמר לאחר הפתעה ענקית מול האיטלקים, ואם הטריקולור לא ישפרו את היכולת הדלה אותה הציגו בשלב הבתים עם עוד עלולים למצוא את עצמם מחוץ ליורו הביתי.

הסיפור הגדול של המשחק קשור דווקא לכוכב שכבר פרש מזמן משורות הנבחרת - תיירי הנרי. כזכור, במפגש האחרון בין הנבחרות במוקדמות מונדיאל 2010, בישל הכוכב שער בעזרת ידו, שלבסוף העניק את הניצחון לנבחרתו והעיף את האירים הזועמים. מרטין אוניל וחניכיו יקוו להשיג נקמה, אך אם הנבחרת של דידייה דשאן תציג לראווה את הפוטנציאל שטמון בה, הם עלולים לחזור למולדתם מאוכזבים פעם נוספת.

מארחת הטורניר יכולה להתעודד מהעובדה שהפעם האחרונה שהאירים גברו עליה הייתה אי שם ב-1981. עד היום התקיימו 16 מפגשים בין הנבחרות, כאשר הצרפתים יצאו עם ידם על העליונה 6 פעמים, ואילו יריבתם עשתה זאת ב-4 מקרים. דשאן וחניכיו סיימו את השלב הראשון בראש הבית, אך הם נזדקקו לשלושה שערים החל מהדקה ה-89 ואילך כדי לעשות זאת.

אנטואן גריזמן צפוי לקבל את חולצת ההרכב כאשר לצידו בחוד יפתח אוליבייה ז'ירו, שהיה בספק למפגש הנוקאאוט אך החלים מהפציעה. מי שיקבל את מרבית תשומת הלב הוא הגיבור הצרפתי החדש, דמיטרי פאייט, כאשר לצידו ישחק פול פוגבה, שמציג יכולת חלשה למדי בינתיים.

השאלה הראשונה אליה התבקש דשאן להתייחס היא האם רצון הנקמה של האירים ישפיע על המשחק: "זה חלק מההיסטוריה ועכשיו צריך לשכתב אותה מחדש. בכדורגל אין דבר כזה נקמה. עבורי, אין לזה כלל השפעה". לאחר מכן התפנה לדבר על היכולת של היריבה המפתיעה: "אנחנו בשלב 16 האחרונות וכל הקבוצות שהעפילו ראויות להיות כאן, והם נלחמו לשם כך. אין הזדמנות שנייה עכשיו".

המאמן התפנה גם להחמיא לכוכב החדש של הטריקולור: "אני שמח מאוד על מה שפאייט עשה עבורנו עד כה. אני נהנה לראות אותו. הוא לא שחקן צעיר, אין לו הרבה ניסיון בנבחרת אבל הוא ידע להעלות את הרמה שלו. צריך לזכור שממול עומדת נבחרת שמשחקת עם כל הלב. הם יבואו עם רוח לחימה וישחקו כיחידה אחת"

הרבה ביקורת הושמעה לגבי השיטה של היורו אשר איפשרה לצרפתים שבוע מנוחה לפני השמינית. הוגו לוריס, שוערה של צרפת, דיבר על כך: "ימי המנוחה האלו עזרו לנו כדי להתאושש וככל שאנחנו מתקרבים למפגש האדרנלין שלנו עולה. אנחנו נצטרך לשלוט בכדור ולנצל את הפוטנציאל שלנו. לא חושב שאנו באים שאננים, יש לנו הרבה כבוד לאירים".

מן העבר השני, אוניל יקווה לחולל הפתעה נוספת, ולשם כך ייעזר בג'ון אושיי שצפוי להחליף את שיין דאפי בהגנה ו-ווס הולהאן, שהביא את השינוי במפגש מול האיטלקים, עשוי לקבל את הקרדיט על חשבונו של דריל מרפי. המאמן האירי אמר: "הצרפתים הם המארחים ופייבוריטים לקחת את הטורניר. הם מזכירים לי את הנבחרת מ-1998".

למרות זאת, אוניל מאמין בנבחרתו: "יש לנו שחקנים מבוגרים שרוצים לקחת איתם משהו לכל החיים. צברנו ביטחון לאחר המשחק מול איטליה. יש לנו חבורה נהדרת, ולא היינו משיגים ארבע נקודות בשלב המוקדם אם לא היו לנו שחקנים מצוינים".

הדפס