הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

החוזה המסתורי של ליאו מסי וערב הסעודית

מה באמת עומד מאחורי הביקור של הפרעוש? הסיפור המלא

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  03.05.23 - 11:56

תגיות: מונדיאל 2022

ההגעה של ליאו מסי לסעודיה עוררה סערה. לראשונה בקריירה הפרעוש הושעה על ידי קבוצתו, אבל מה באמת עומד מאחורי הקשר של הפרעוש עם הסעודים? ננסה לעשות לכם סדר.

כידוע, המונדיאל הבא יערך ב-2026 בארה"ב, קנדה ומקסיקו, כאשר מקום האירוח של מונדיאל 2030 טרם נקבע. בעקבות העובדה שהחל מ-2026 המונדיאל יגדל ל-48 נבחרות, ההצעות לאירוח מתקיימות כעת בשיתוף בין שלוש מדינות - כאשר למונדיאל בעוד שמונה שנים נרשמה עד כה הצעה רשמית אחת של ספרד, פורטוגל ואוקראינה.

עם זאת, שתי הצעות נוספות אמורות להיות רשמיות בקרוב. הראשונה בשיתוף של שלוש מדינות דרום אמריקאיות - ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי. השנייה של ערב הסעודית, מצרים ויוון. כזכור, על ההצעה של הדרום אמריקאיות פורסם כבר ב-2017, אז ליונל מסי ולואיס סוארס היו חלק ממאמצי הקידום למונדיאל בדרום אמריקה, בדיוק 100 שנה מאז המונדיאל הראשון, שנערך באורוגוואי.

פרננדו מרין, אחד מהאחראים על ההצעה של הדרום אמריקאיות, דיבר על כך שמסי הראה רצון רציני לעזור במאמצים. התפתחות מעניינת הגיעה במאי האחרון כאשר הפרעוש חתם על הסכם גדול לקידומה של ערב הסעודית. ההסכם מדבר על קידום התיירות במדינה ולאו דווקא על קידום המונדיאל עצמו.

עם זאת, התוכנית הלאומית של ערב הסעודית, "חזון 2030", מתוארת כ"תוכנית רפורמה כלכלית וחברתית ייחודית שפותחת את ערב הסעודית לעולם". מן הסתם, אירוח של מונדיאל ב-2030 צפויה להיות מטרה עיקרית בכל הקשור לשינוי שמנסה לעשות המדינה הערבית, בטח ובטח כשמתסכלים על מה שעשו בערב הסעודית בעולם הספורט לאחרונה:

הרכישה של ניוקאסל יונייטד, הבאת טור הגולף למדינה וכמובן הסכם עתק בגובה 650 מיליון דולר להבאת סבב הפורמולה 1 למשך 10 שנים. השגריר הקנדי בערב הסעודית בין 2015 ל-2018 סיפר: "הפתיחה של תחום הבידור והספורט היא חלק גדול מחזון 2030. עם הגולף ועכשיו עם סוגים של חסויות ברמה גבוהה כמו מסי, הם מנסים לקחת את זה למקום אחר ולהפוך אותו ליותר גלובלי".

בל הקשור לחוזה של מסי הפרטים אינם חשופים לציבור באופן רשמי, אולם על פי הערכה הוא מרוויח 25 מיליון פאונד לשנה רק על קידום משרד החוץ הסעודי. 

שאלת מרכזית שנשאלת בקשר לחוזה של מסי עם ערב הסעודית נוגעת לפגיעה, כך לפי רבים, של המדינה בזכויות אדם, זכויות האישה וזכויות הקהילה הלהט"בית.

חאליד אל-ג'אברי הוא סעודי שאחיו כלואים בעקבות מה שהוא מכנה "קלפי מיקוח" כדי להפעיל לחץ על אביו, קצין מודיעין סעודי לשעבר, שפועל נגד השלטון: "השליטים של המדינה מנסים לנרמל את המדינה והשגרירות של מסי עוזרת לזה. כולם אוהבים אותו, הוא אלוהים במובני הכדורגל".

"לא אכפת לי ששחקנים כמו מסי ישחקו בקבוצה סעודית כי אני לא חושב שאוהדי הכדורגל צריכים להיענש על מה שעושה השלטון במדינה. הבעיה שלי היא שמסי הופך לכלי עבור הסעודים, הוא מוכר את נשמתו לשטן".

כזכור, לפני שנה מסי ביקר בפעם הראשונה בערב הסעודית כחלק מתהליך הקידום שלו, לא בפעם הראשונה ולא בפעם האחרונה, כך לפי שר התיירות הסעודי. ב"אתלטיק" מספרים שהמקורבים של מסי מסרבים להתייחס לשאלה האם הקידום של מסי יפגע במאמצים של הדרום אמריקאיות לארח את מונדיאל 2030, כמו גם בנוגע לעובדה שמסי מייצג מדינה עם האשמות כה רבות.

מרין, מהאחראים על ההצעה לאירוח הדרום אמריקאי, טוען כי "למסי יש כוח אדיר על המגרש ומחוצה לו. הוא מותג בפני עצמו, ואחד חזק במיוחד. הוא יהיה חלק חשוב במועמדות של הדרום אמריקאיות לאירוח מונדיאל 2030". לפי מה שזה נראה, בכל אופן, יהיה לו גם חלק לא פחות חשוב במאמצים של היריבה.