הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"לא יודע אם יהיה שוב שחקן כמו לוקה מודריץ'"

הצלחת קרואטיה והרגע שאמר "וואו". אקס הנבחרת, שילדנפלד, לערוץ הספורט

אלחנן מלמוד
אלחנן מלמוד  13.12.22 - 16:08

באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2022. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם בעמוד המונדיאל של כאן

נבחרת קרואטיה הפכה לדמות קבועה בצמרת העולמית של הכדורגל, ולא צריך את ההישג האחרון שלה, חצי גמר בקטאר, כדי לבסס את זה. היא העפילה עוד פעמיים לחצי הגמר במונדיאל (וגם היה גמר) והוציאה תחת ידיה כמה מהשחקנים הגדולים ביותר בכדורגל העולמי, ביניהם דאבור סוקר ולוקה מודריץ'.

גורדון שילדנפלד אמנם לא נשמע שם של שחקן קרואטי טיפוסי כי הוא לא נגמר ב"איץ'", אבל הוא היה חלק מהמסע של הנבחרת הזו בצמרת העולמית. הבלם שפרש רק לאחרונה מכדורגל נכלל בסגל קרואטיה עד יורו 2016 וראה את החברים שלו, כולל אחד, מודריץ', שגם שיחק איתו בדינמו זאגרב, צומחים.

"כשאנחנו משחקים נגד נבחרות מדרום אמריקה, תמיד יש לנו סיכוי טוב", הוא אומר בראיון לערוץ הספורט לקראת המפגש מול ארגנטינה, "סגנון המשחק שלהם מתאים לנו, אז אני מקווה שמה שקרה בעבר יחזור שוב בקטאר. אולי אנחנו לא משחקים את הכדורגל הכי אטרקטיבי, אבל אנחנו מאוד ממשומעים ומאורגנים מבחינה טקטית".

קרואטיה, כאמור, היא מדינה קטנה מבחינת האוכלוסיה (פחות מ-4 מיליון), אבל היא מעצמה ספורטיבית. שילדנפלד מסביר: "אנחנו טובים בכל ספורט. אם תבקש משחקני הכדורגל שלנו לעבור לכל ענף ספורט אחר... כדורסל, טניס, טניס שולחן או כל ספורט אחר, נהיה טובים. זה מתחיל מגיל צעיר, הילדים פה גדלים ברחובות, משחקים כדורגל, רצים, קופצים. עושים כל פעילות אפשרים ומכירים כמה ענפי ספורט מגיל צעיר מאוד".

"לאט לאט אנחנו מאבדים את זה. הדור החדש תקוע בבית ומשחק בפלייסטיישן. הדור שלי גדל ברחוב ושיחק כדורגל ברחוב כל יום. הייתי חוזר מבית הספר, מכין את שיעורי הבית ומיד רץ החוצה. שנאתי ללכת לאימונים מסודרים כי הכדורגל ברחוב היו יותר מעניין. בנוסף, עשיתי סקי מגיל 3-4, שיחקתי כדורסל עד גיל 12. הייתי נחשב לכישרון".

על פי הבלם, ההבדל היחיד בין הנבחרת שלו לנבחרת הנוכחית זה קצת מזל: "הנבחרת הלאומית התחילה להצליח כשדינמו זאגרב התחילה לצמוח כי הרבה שחקנים הגיעו משם. שיחקתי עם מנדז'וקיץ', לוקה מודריץ', אדוארדו דה סילבה, צ'ורלוקה. אלו השחקנים שהייתי איתם בדינמו זאגרב. הייתה לנו נבחרת נהדרת, אולי אפילו יותר טובה מזו של היום. היה חסר לנו קצת מזל. הנבחרת הנוכחית ניצחה כמה פעמים בפנדלים, כולל ב-2018. אין ספק שיש איכות, אבל עכשיו יש להם יותר מזל משהיה לנו".

שילדנפלד גדל, כאמור, לצד מודריץ' וראה את הגדולה שלו בגיל צעיר: "אני חושב שהוא מוערך בקרואטיה. לאחרונה הוא מקבל את ההערכה שמגיעה לו גם בריאל מדריד. אני לא יודע אם יהיה שוב שחקן שמגיע ממדינה כ"כ קטנה שעושה דברים כאלה. אני מכיר אותו מגיל 18-19. הוא אדם מדהים, מנהיג על המגרש עם האיכות שלו ודרך החשיבה. בשבילי הוא תמיד יהיה לוקיצה, כמו חבר. אני מאוד מכבד אותו. אם אשב עם פאולו מאלדיני אגיד 'וואו', אבל אם אתה גדל עם מישהו, זה קצת שונה".

"היינו ילדים כששיחקנו נגד ורדר ברמן במוקדמות ליגת האלופות במדי דינמו זאגרב ובמשחק הזה ראיתי משהו שונה בו. אמרתי לעצמי 'וואו'", הוא משחזר, "כשאתה רואה איך הקריירה שלו התפתחה, אתה מבין איך הוא הגיע להישגים שלו. רק לפני 4-5 שנים, כשראיתי את הנבחרת ואותו מצליחים, האמנתי שהוא יכול להגיע להישגים האלה. הוא תמיד היה כזה. תמיד נתן עצות ואומר לך איך לשחק נכון ולמצוא פתרונות".