הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"סקנדל הבונוסים": הפרשה שמסעירה את פולין

דיווח: לבנדובסקי סיכם ישירות מול ראש הממשלה על מענקים, בציבור זועמים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  06.12.22 - 18:48
באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2022. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם בעמוד המונדיאל של כאן

ביום ראשון האחרון, נבחרת פולין סיימה את דרכה בגביע העולמי. הבחורים של צ'סלאב מיכנייביץ' נוצחה 3:1 על ידי אלופת העולם צרפת, וסגרה קמפיין מעורר גאווה - שכלל הגעה לשמינית הגמר, לראשונה מאז 1986. לכאורה, מאורע שאמור לאחד את כל העם בפולין סביב הנבחרת הלאומית; אבל היום (שלישי) התפרסם סיפור שמעיב על הגאווה. סיפור על בונוסים, תככים - ורוברט לבנדובסקי.

"סקנדל הבונוסים", כך כינו את הפרשה בתקשורת הפולנית - במסגרתה נטען כי ממשלת פולין תשלם מענקים מיוחדים לשחקני ומאמני הנבחרת, על חשבון הציבור - שעשויים להגיע אל בין 30 ל-50 מיליון זלוטי (המטבע המקומי בפולין), סכומים שווי ערך לבין 6.4 ל-9.2 מיליון יורו.

גובה המענקים נקבע במשא ומתן ישיר בין ראש ממשלת פולין - מתיאוש מורבייצקי, ובין אנשי הנבחרת, במהלך ארוחה שהתרחשה לפני היציאה לקטאר. מורבייצקי הבטיח לשחקנים את המענקים אם יגיעו לשמינית הגמר, אבל הם בתגובה לא לקחו את ההבטחה ברצינות - מאחר שלא חשבו שזה באמת יקרה. אחרי שנבחרת פולין הפסידה לארגנטינה 2:0 והעפילה לשמינית, הצוות המקצועי דרש 20% מהסכום (ולא 10% כפי שסוכם בהתחלה), אבל בסופו של דבר חיכה עד אחרי המשחק נגד צרפת.

חלק מעניין בסיפור הוא מעורבותו של רוברט לבנדובסקי - החלוץ, ללא ספק בכיר השחקנים בנבחרת, נבחר מטעמם כדי לנהל את המגעים מול ראש הממשלה הפולני. תחילה חלק מהשחקנים דרשו שחלוקת המענקים בין השחקנים תהיה מבוססת דקות (כלומר מי ששיחק יותר - יקבל יותר כסף), אבל לבנדובסקי התנגד והחליט על חלוקה יותר שוויונית.

אך יותר מכל, הבעיה האמיתית סביב המהלך היא בתוך הכדורגל הפולני. המגעים על המענקים היו בין ממשלת פולין לבין אנשי הנבחרת, מה שהיווה עקיפה לראשי התאחדות הכדורגל הפולנית. צ'זארי קולשה, נשיא ההתאחדות, זעם מאוד על המהלך - והוא עשוי אף להוביל לפיטוריו של מיכנייביץ', למרות ההישג הגדול של הנבחרת הפולנית במונדיאל.

מבחינתה של הממשלה נטען, אגב, שהסכומים נועדו על מנת להשקיע בנבחרות הנוער במדינה, אבל בעיתונות הפולנית טוענים שבציבור לא מאמינים למילים הללו. בכל מקרה, מדובר בסערה גדולה, שעלולה לייצר גם השלכות עתידיות.