הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

היריבות מתחדשת: המפגשים בין ספרד לגרמניה

מפלר ועד פויול. הרגעים הזכורים מההיסטוריה ומי צריכה להיות אופטימית?

דני פורת
דני פורת  27.11.22 - 17:10
באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2022. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם בעמוד המונדיאל של כאן. שימו לב - לא ניתן לעשות שימוש בתקצירים ללא מתן הקרדיט הנ"ל.

ספרד וגרמניה שתיים מענקיות הכדורגל העולמי יפגשו הערב (ראשון) למשחק ענק, שאולי לא יקבע סופית מי תעלה ומי תודח, אבל בהחלט מעורר המון באז וסקרנות, כאשר השתיים ירשמו עוד פרק מפואר בתולדות המפגשים ההיסטורים ביניהן.

מאזן המפגשים בין השתיים די שוויוני מאז שיחקו לראשונה ב-1935 במשחק ידידות: ספרד ניצחה בשמונה משחקים, גרמניה בתשעה ועוד שמונה משחקים הסתיימו ללא הכרעה. ספרד כבשה 29 שערים וגרמניה 28.

מעניין לציין כי גרמניה (או יותר נכון מערב גרמניה) שלטה בשנים הקדומות, כאשר ניצחה 1:2 את לה רוחה בשלב הבתים של מונדיאל 1966 משער ניצחון של אובה זיילר והגיעה עד לגמר בוומבלי. בגביע העולם שנערך בספרד, ניצחה מערב גרמניה 1:2 את הנבחרת המארחת (שערים של פייר ליטברסקי וקלאוס פישר) והבטיחה את מקומה בחצי הגמר ולאחר מכן הפסידה לאיטליה בגמר במדריד.

ביורו 1984, שער נגיחה של מאקדה בדקה ה-90 סידר לספרד 0:1 על גרמניה ומקום בחצי הגמר. ספרד נעצרה רק על ידי מישל פלאטיני וספרד בגמר בפריז, ואילו ביורו 1988, צמד של רודי פלר (0:2) הדיח את הספרדים משלב הבתים וזה למעשה היה הניצחון האחרון של הגרמנים על הספרדים בטורנירים רשמיים מאז ועד היום.

בגביע העולם 1994, גרמניה וספרד נפרדו ב-1:1 בשלב בתים אחרי שאנדוני גויקוצ'אה ויורגן קלינסמן התחלקו בשערים והשתיים המשיכו לשלב שמינית הגמר. 14 שנים לאחר מכן, ספרד ניצחה 0:1 את גרמניה בגמר היורו בווינה משער בלתי נשכח של פרננדו טורס וחגגה זכיה שניה ביורו. דור הזהב הספרדי המשיך לזכיה במונדיאל אחרי 0:1 על הגרמנים בחצי גמר ב-2010 משער נגיחה של קרלס פויול בדקות האחרונות.

לאחרונה, ספרד וגרמניה התחרו יחד בשלב הבתים של ליגת האומות 2021, כאשר לה רוחה הביסה 0:6 את הגרמנים בבית עם שלושער של פראן טורס והמשחק השני הסתיים ללא הכרעה (1:1) בזכות שוויון דרמטי של חוסה גאיה. ספרד הפסידה לגרמניה רק פעם אחת בשבעת המשחקים האחרונים בכל המסגרות, 1:0 במשחק ידידות שנערך בוויגו ב-2014. כך שההיסטוריה האחרונה הולכת עם הנבחרת של לואיס אנריקה.